Xhamia në Jeruzalem u dogj në të njëjtën kohë me Katedralen Notre Dame në Paris

3 muaj më parë

Xhamia në Jeruzalem u dogj në të njëjtën kohë me Katedralen Notre Dame në Paris

Përveç në Notre Dame, Paris, zjarri shpërtheu dje edhe në xhaminë Al-Aqsa në Jerusalem.

Disa video të publikuara në rrjetet sociale, tregojnë se si zjarri del nga çatia e një strukture të njohur si Dhoma e Lutjeve të Marwanit.

Agjencia e lajmeve të Palestinës, siç transmeton Klan Kosova, përmendi një roje të thoshte se të hënën, zjarri shpërtheu në dhomën ku po qëndronte ai, jashtë çatisë së Dhomës së Lutjeve të Marwanit, por zjarrfikësit e trajtuan atë me sukses.

Lajmi i incidentit në xhaminë Al-Asqa, vendi i tretë më i shenjtë në Islam dhe në qendër të konfliktit të vazhdueshëm arabo-izraelit, u anashkalua nga një zjarr shumë më i madh që përfshiu katedralen e Notre Dame në të njëjtën kohë.

Agjencia e lajmeve të Palestinës njoftoi se zyra e presidentit palestinez Mahmoud Abbas shprehu keqardhjen e tij të thellë të hënën mbi zjarrin që shpërtheu në katedralen historike të Notre Dame në qendër të kryeqytetit francez të Parisit, që shkaktoi rrëzimin e kullës së katedrales.

Ende nuk dihen shkaqet e zjarreve të së hënës, ndonëse mediat franceze kanë sugjeruar se zjarri në katedralen e Notre Dame mund të ketë qenë i lidhur me përpjekjet e rinovimit në vazhdim.