Vritet pëllumbi që trafikonte drogë

4 vite më parë

Vritet pëllumbi që trafikonte drogë

Policia në Argjentinë qëlloi dhe vrau një pëllumb transportues, pasi u kap duke transportuar drogë në një burg. Lënda narkotike ishte ngjitur në kurrizin e tij.

Zyrtarët në burgun e Colonia në Santa Rosa, La Pampa, hodhën dyshime pasi panë pëllumbin duke fluturuar në ndërtesë për ditë me radhë.

Pas rrëzimit të tij, ata zbuluan 7,5 gram kanabis, si dhe 44 tableta të sediljes Rivotril si dhe një USB.

Në vitin 2013, policia zbuloi dhe shkatërroi një operacion të ngjashëm të drejtuar nga bandat në burg.

Zyrtarët arrestuan tre të burgosur në operacionin e fundit dhe zbuluan një papafingo që dyshohet se përdoreshin për të marrë dërgesat e vogla të drogës që mbartnin shpendët.

Ata gjithashtu kapën rreth 15 pëllumba që thuhet se kanë bërë deri në 15 udhëtime një ditë mbrapa dhe me radhë nga një vendndodhje jashtë burgut.

Metoda është gjithashtu mënyra më e zakonshme për të futur drogë në Burgun Federal në Buenos Aires.