Vlora Çitaku reagon pasi Peter Handkes i ndahet çmimi Nobel

8 muaj më parë

Vlora Çitaku reagon pasi Peter Handkes i ndahet çmimi Nobel

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka reaguar pasi austriakut Peter Handke iu nda çmimi Nobel për Letërsi.

“Komiteti Nobel vendosi ta shpërblejë Peter Handke – një njeri që e lavdëroi Millosheviqin (Kasapin e Ballkanit) dhe mbështeti regjimin e tij që kreu gjenocide”.

“Nuk ka asgjë fisnike lidhur me këtë. Ky është një vendim i turpshëm”.

Më poshtë mund ta lexoni shkrimin e plotë të saj në gjuhën angleze.