Vdekjet nga koronavirusi në Britaninë e Madhe janë shifër 20% më e lartë se shifrat e Shërbimit Kombëtar të Shëndetit

2 muaj më parë

Vdekjet nga koronavirusi në Britaninë e Madhe janë shifër 20% më e lartë se shifrat e Shërbimit Kombëtar të Shëndetit

Numri i vërtetë i vdekjes së koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar mund të jetë 20% më i lartë se sa kanë treguar shifrat zyrtare, sugjerojnë të dhëna të reja nga Zyra për Statistika Kombëtare.

Sipas shifrave të reja, gjithsej 210 vdekje në Angli dhe Uells që ndodhën deri 20 mars, e përmendën Covid-19 në certifikatën e vdekjes, raporton “Metro”, transmeton lajmi.net.

Statistikat zyrtare marrin në konsideratë vetëm ata që kanë vdekur nga Covid-19 ndërsa ishin në spital, por shifrat e Zyrës së Statistikave Kombëtare, përfshijnë të gjitha vdekjet kur koronavirusi është renditur kudo në certifikatën e vdekjes.

Sipas shifrave zyrtare, deri më tani në Mbretërinë e Bashkuar 1,408 njerëz kanë vdekur dhe më shumë se 22,000 kanë testuar pozitivë për virusin vdekjeprurës.

Ekspertët kanë paralajmëruar tashmë se pritet të shihet një rritje e mprehtë e vdekjeve në javët e ardhshme.

Sir Simon tha të hënën se më shumë se 9,000 njerëz ishin në spital me virusin, më shumë se dyfishi i shifrës së 4,300 të regjistruar të enjten e kaluar.

Ekspertët mjekësorë thanë që në fillim të kësaj jave përhapja e koronavirusit në të gjithë vendin duket se po ngadalësohet, pjesërisht falë masave të përfshira të bllokimit të urgjencës së qeverisë. /Lajmi.net/