Ushqimet që çdo diabetik duhet t’i ketë patjetër në shtëpi!

10 muaj më parë

Ushqimet që çdo diabetik duhet t’i ketë patjetër në shtëpi!

Përfshini në dietën tuaj këto ushqime me vlera të larta ushqyese në mënyrë që të ulni nivelin e sheqerit në gjak, të digjni yndyrën, reduktoni inflamacionin dhe shumë të tjera.

Çokollata e zezë:

Fakti se është çokollatë nuk do të thotë se duhet përjashtuar nga dieta e një personi që është diagnostifikuar me diabet. Përkundrazi, çokollata e zezë është e pasur me flavonide dhe studimet kanë treguar se këta nutrient ulin nivelet e insulinës, shteron nivelin e glukozës në gjak dhe ju ndalojnë nepsin për të ngrënë më shumë.

Brokoli:

Brokoli përmban shumë sulfofane që shkakton disa procese anti-inflamatore që përmirësojnë kontrollin e sheqerit në gjak dhe mbrojnë enët e gjakut nga dëmtimet kardiovaskulare që shpesh janë pasojë e diabetit.

Boronica:

Boronica përmban një kimik natyror që zvogëlon qelizat yndyrore dhe gjithashtu stimulon lirimin e adiponectin, një hormon që rregullon nivelet e glukozës në gjak, ndër të tjera. Rritja e niveleve të adiponectin mund të ndihmojë në mbajtjen e ulët të sheqerit në gjak dhe rritjen e ndjeshmërisë ndaj insulinës.

Peshku:

Peshku është i pasur me proteina, por edhe shumë i shijshëm gjithashtu ky ushqim diabetik përmban një lloj të veçantë yndyre që ndihmon në qetësimin e inflamimeve. Mijëra studime tregojnë se njerëzit me nivelet më të larta të acideve yndyrore omega-3 në gjak kanë inflamacion më të vogël në trup. Pëhapja e madhe e inflamacionit çon në përkeqësimin e diabetit dhe ju shkakton probleme me peshën.

Ushqime të tjera janë:

Spinaqi
Kuinoa
Kanella
Arrat
Patatet e ëmbla
Fasulet
Shafrani./Shije.al