Tërmet i fuqishëm në Rusi – paralajmërohen cuname

6 muaj më parë

Tërmet i fuqishëm në Rusi – paralajmërohen cuname

Një tërmet me magnitudë 7.5 goditi ishujt Kuril të Rusisë sot, tha madhësi 7.5 shkoi në Ishujt Kuril të Rusisë të Mërkurën, tha Shërbimi Gjeologjik.

Tërmeti goditi në një thellësi prej 59 km (37 milje), rreth 1.400 km në veri-lindje të qytetit japonez Sapporo, shtoi USGS, shkruan Guardian.

Deri tani nuk raportohet për viktima.

Qendra e Paralajmërimit të Tsunamit të Paqësorit fillimisht tha se valët e rrezikshme të cunamit ishin të mundshme brenda 1.000 km nga epiqendra e tërmetit dhe se ende ka rrezik nga këto valë.

“Valët e cunamit parashikohet të jenë më pak se 0.3 metra mbi nivelin e valës,” tha qendra në këshillën e saj në lidhje me rreziqet për brigjet e Hawaii, Japoni, Rusi dhe ishujt e Paqësorit të Midway, Marianas Veriore.