Skitari Tahiri thyen rekordin personal në Kampionatin Botëror

11 muaj më parë

Skitari Tahiri thyen rekordin personal në Kampionatin Botëror

Skitari Albin Tahiri përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se ka thyer rekordin personal në garën e sotme në Kampionatin Botëror që po mbahet në Zvicër.

Në garën e djeshme në Wengen ai kishte përfunduar garën në vendin e 43, përderisa sot në disiplinën lëshim i lirë e përfundoi garën në vendin e 55, duke marrë 109.64 pikë, transmeton Koha.net.

Image

“Me sukses e përfundova garën në lëshim të lirë sot. Ishte lëshim solid, arrita ta thyej rekordin e shpejtësisë personale me 140.5 km/h dhe me siguri lëshimin më të gjatë që kam pasur. Ishte një përvojë shumë e mirë dhe i respektoj djemtë tani është më shumë pas kësaj”, ka shkruar ai në Facebook.

Tahiri tashmë e ka fituar normën olimpike për Lojërat Dimërore “PyeongChang 2018”.