Si të ngadalësoni plakjen dhe të qëndroni për shumë kohë të rinj

2 muaj më parë

Si të ngadalësoni plakjen dhe të qëndroni për shumë kohë të rinj

Një ekip shkencor testoi rreth 1.000 38-vjeçarë dhe zbuloi se disa prej tyre paraqisnin kushte shëndetësore sa të 20 vjeçarëve, ndërsa të tjerët dukeshin më të moshuar.

Sipas studimit, gjenetika përbën vetëm 20% të asaj se si njerëzit duken, ndërkohë që faktorët mjedisorë luajnë një rol shumë më të madh.

Por si mundet ta ngadalësojmë plakjen dhe t’i japim vetes mundësinë për tu dukur të rinj për shumë gjatë?
1. Menaxhoni nivelin e stresit

Meditimi është një nga mënyrat më të mira për të ulur nivelin e stresit dhe për tu ndjerë më të relaksuar.

2. Rrini pranë njerëzve që ju lumturojnë

Disa kërkime kanë treguar se numri optimal i miqve që na nevojiten për të qënë gjithnjë të rinj është gjashtë.

3. Hani më pak, jetoni më gjatë

Kufizimi i kalorive, që në thelb do të thotë të hahet më pak, pa kequshqyerje, mund të ngadalësojë metabolizmin e njeriut dhe të na ndihmojë të qëndrojmë më të rinj.

Mundohuni të shmangni të gjitha llojet e ushqimeve të përpunuara, sepse fosfatet e shtuara në ushqimet e përpunuara përshpejtojnë procesin e plakjes. Në vend të kësaj, sigurohuni që të përfshini ushqime anti-plakje në dietën tuaj si boronica, çokollatë e errët, arra, fiq, salmon, avokado, shafran i kuq etj.

4. Stërvisni trurin

Ushtrimi është i rëndësishëm, mos harroni të stërvisni trurin me libra, duke mësuar gjuhë të huaja dhe duke luajtur lojëra që vënë në punë trurin.

5. Merrni rreth 15 minuta rreze dielli

Research Cancer Research UK sugjeron që të marrim 15 minuta rreze dielli gjatë mesditës pa mbrojtës. Kjo do t’ju ndihmojë të merrni vitaminën D.

6. Kërceni sa të mundeni

Një studim i ri tregoi se vallëzimi është një nga llojet më efektive të stërvitjes që mund të ngadalësojë procesin e plakjes.

7. Shtoni më shumë vitamina në dietën tuaj

Antioksidantët parandalojnë që radikalet e lira të dëmtojnë qelizat në trupin tonë. Një mënyrë për të bërë këtë është të përdorni krem ​​fytyre me antioksidantë. Mënyra tjetër është që t’i marrin ato me anë të ushqimeve. Antioksiduesit më të fuqishëm që ngadalësojnë plakjen janë seleniumi, vitamina E dhe vitamina C.

Konsideroni shtimin e vajit të peshkut ose shtojcave të tjera anti-inflamatore në dietën tuaj. Vaji i peshkut është i pasur me acide omega-3 që përmirësojnë funksionin e zemrës, nxisin sistemin imunitar dhe rritjen e flokëve./shije.al