Si të bëjmë supë me lëng pule, oriz dhe perime

6 muaj më parë

Si të bëjmë supë me lëng pule, oriz dhe perime

Supa juaj sot do të ketë përbërësit më të mirë! Lëngu i pulës, orizi, spinaqi, karota, kungujt, preshi dhe patatet do ta bëjnë atë tepër ushqyese, si dhe do t’ju ofrojnë një shije fantastike!

Përbërësit:

 • 1 kungull mesatar
 • 1 patate
 • 1 karotë
 • pak gjethe spinaqi
 • 1 presh (opsionale)
 • lëng limoni (1 kokërr)
 • 2 të verdha vezësh

Përgatitja:

 • Fillimisht zieni pulën.
 • Grini perimet me rende, gjithmonë pasi i keni larë. (përveç spinaqit që mund ta copëtoni me dorë)
 • I vendosni të gjitha në një tigan me pak vaj ulliri në nxehtësi mesatare dhe i kavardisni. (spinqi shtohet i fundit sepse është më i butë dhe kërkon më pak kohë)
 • Shtoni lëngun e pulës, orizin (e zier në gjysmë) dhe i zieni derisa të zbuteë dhe lëngu të trashet.
 • Shtoni spinaqin dhe në një tas rrihni të verdhat e vezës me lëng limoni.
 • E hedhni masën e krijuar tek supa dhe filloni përzierjen.
 • Shtoni gjalpë, kripë, piper dhe shërbejeni! Ju bëftë mirë!/shije.al/