Shtatë mënyra për të hequr merimangat pa përdorur asnjë përbërës kimik

3 vite më parë

Shtatë mënyra për të hequr merimangat pa përdorur asnjë përbërës kimik

Merimangat janë një tmerr i vërtet kur i shohim që dalin nëpër cepat e shtëpis tonë dhe shkaktojnë jo pak panic. Fatmirësisht ka shumë mënyra natyrale sesi mund t’i hiqni qafe merimangat që vijnë rreth shtëpisë suaj!

1.Vaj esencial menteje. Shtoni tre filxhan me ujë, 1 lugë vaj esemcial menteje dhe 1 lugë detergjent enësh në një shishe sprucuese. Tundeni dhe sprucoheni nëpër shtëpi. Thjesht kini parasysh se ky është një largues marimangash dhe jo një vrasës merimangash.

2.Kanella. Spërkatni pak kanellë në çdo cep të shtëpisë suaj për të parandaluar grumbullimin e merimagave në shtëpinë tuaj.

3.Topa pambuku me mente. Shysni topa pambuku në vajin esencial të mentes dhe vendosini brenda ose jashtë shtëpisë.

4.Kripë me ujë. Përgatisni një përzierje me kripë dhe ujë dhe sprucoheni direkt tek merimangat. Vrasës më perfekt nuk keni për të gjetur!

5.Uthull e bardhë. Mbushni një shishe sprucuese me uthull të bardhë dhe ujë dhe spërkateni nëpër shtëpi.

6.Lëkura e portokalleve. Fërkoni lëkurat e portokalleve nëpër pravazet e dritareve, në librarinë tuaj ose në çdo cep të shtëpis.

7.Vaji i kokosit. Dhe si mund të mungonte? Tashmë e kemi përdorur për gjithçka dhe pse mos ta përdorim dhe për “asgjesimin” e merimangave./Shije.al