Sali Berisha tregon si Ramiz Alia armatosi për mbrojtje shqiptarët në ‘91

7 muaj më parë

Sali Berisha tregon si Ramiz Alia armatosi për mbrojtje shqiptarët në ‘91

Ish-kryeministri Sali Berisha i ftuar në emisionin “Tempora” në RTV Ora tregon se si Ramiz Alia armatosi shqiptarët në vitin 1991

Sali BerishaNë ’91 Ramiz Alia merr dhe çon në blladë një ngarkesë me armë dhe e filmojnë shërbimet maqedonase. Çfarë ishte ajo? T’i armatosim shqiptarët se po filloi lufta, po sulmoi Serbia të qëndrojnë. Unë isha në opozitë dhe nuk kisha gjë. Tani Kiro Kirov një ditë, për të larë hesapet me shqiptarët merr dhe i bastis. Dhe mua tani meqënëse kam kohë më vjen ambasadori amerikan dhe më thotë, Sali kjo është një gjë shumë e rëndë. Janë armatosur nga Shqipëria dhe i ndjeri Kiro, më akuzon mua. Unë i them është shumë e thjeshtë dhe ja shpjegoj. Gjeta në televizionin shtetëror kronikën e filmit dhe të gjitha këto dhe ja çova dhe më tha më fal.

Për më tepër ndiqni videon e plotë.