Rimëkëmbja e Teksasit mund të kushtojë 180 miliardë dollarë

3 vite më parë

Rimëkëmbja e Teksasit mund të kushtojë 180 miliardë dollarë

Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, tha se rimëkëmbja e vendit të tij, pas uraganit Harvey, mund të kushtojë 180 miliardë dollarë.

Ai tha se dëmet janë më të këqija se ato që ka shkaktuar uragani Katrina, i cili ka shkatërruar Nju Orllinsin më 2005.

Por, kreu i agjencisë qeveritare për menaxhimin e katastrofave tha se shtetet e goditura nga përmbytjet, nuk duhet të mbështeten tek Uashingtoni.

Brock Long tha se Harvey duhet të jetë thirrje zgjimi për zyrtarët lokalë.

Operacionet e rimëkëmbjes janë në zhvillim e sipër në Teksas dhe në Luizianë.

Uragani shkatërrues ka zbarkuar javën e kaluar dhe ka marrë së paku 47 jetë njerëzish.

Rreth 43,000 njerëz po qëndrojnë në strehimore./rel