Receta e kremit me spec djegës dhe që çdokush me dhimbje muskujsh duhet ta provojë

4 vite më parë

Receta e kremit me spec djegës dhe që çdokush me dhimbje muskujsh duhet ta provojë

Speci i kuq (djegës) mund të shkojë përtej përdorimit të zakonshëm. Brenda tij ndodhen disa përbërës shtesë që do të ndihmojnë muskujt tuaj të lodhur të relaksohen.

Nëse do të ecni, të shtriheni apo ushtroheni me ndihmën e specit të kuq do të shëroheni shumë më shpejt. Speci djegës zgjeron enët e gjakut, i cili lejon më shumë qeliza anti-inflamatore për të bërë rrugën e tyre në zonën e prekur.

Receta me specin djegës, për kremin që lehtëson dhimbjet:
¼ filxhan me vaj kokosi
¼ filxhan me gjalpë kakao (nëse nuk mund ta gjeni këtë, atëherë përdorni gjalp kokosi)
¼ filxhan me dyll blete
2 lugë gjelle me spec djegës pluhur
1 lugë çaji shafran i Indisë
1 lugë çaji xhenxhefil pluhur
10 pika vaj esencial
kavanoza qelqi

Udhëzime:
Vendosni vajin e kokosit, gjalpin e kakaos dhe dyllin e bletës në një enë qelqi. Vendoseni atë në një tigan që përmban 2-3 gota ujë. Lëreni të pushojë për rreth 10 minuta. Më pas filloni ti zieni derisa gjalpi i kakaos dhe dylli i bletës të jenë shkrirë plotësisht së bashku me vajin e kokosit. Shtoni specin djegës, shafranin e Indisë, xhenxhefilin dhe trazojini mirë për 1 minutë. Më pas hiqini nga zierja dhe shtojini vajin esencial. Masën e krijuar hidheni në disa kavanoza qelqi dhe lërini të ftohen para se ti vendosni kapakun. Vendoseni këtë masë vetëm në zonën e prekur