Raportime për puç në Sudan: Arrestohen udhëheqësit civilë

1 muaj më parë

Raportime për puç në Sudan: Arrestohen udhëheqësit civilë

Disa anëtarë të qeverisë kalimtare të Sudanit janë arrestuar në shtëpitë e tyre mes raporteve për një grusht shteti ushtarak.

Kryeministri civil Abdallah Hamdok dhe të paktën katër ministra ishin në mesin e atyre që besohet se u arrestuan nga ushtarë të paidentifikuar pak para agimit të hënën.

Ushtria nuk ka komentuar, por grupet pro-demokratike nxitën protesta në rrugë.

Udhëheqësit ushtarakë dhe civilë kanë qenë në mosmarrëveshje që kur sundimtari i gjatë Omar al-Bashir u rrëzua dy vjet më parë dhe u krijua qeveria kalimtare, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Mbetet e paqartë se kush qëndron pas arrestimeve.

Një deklaratë nga ministria e informacionit në Facebook tha se ndalimet u kryen nga “forcat e përbashkëta ushtarake” dhe të arrestuarit po mbaheshin në “një vend të paidentifikuar”.