Presidenti gjerman viziton xhaminë në të cilën imam është një shqiptar

6 muaj më parë

Presidenti gjerman viziton xhaminë në të cilën imam është një shqiptar

Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier bashkë me bashkëshorten e tij Elke Budenbender ka vizituar xhaminë në Penzberg në Munich.

Ai aty është pritur nga imami i xhamisë, Benjamin Idrizi, i cili është shqiptar me prejardhje nga Shkupi, shkruan Hurryiet, transmeton Klan Kosova.

Gjatë qëndrimit në xhami, Idrizi ka informuar presidentin gjerman për aktivitetet në xhami.

Nënkryetarja e Bashkësisë Islame në Penzberg i ka treguar Steinmeier se ezani këndohet në gjithë botën në gjuhën arabe dhe kuptimin e tij.