Philipp Lahm, “Kapiten Nderi” i kombëtares së Gjermanisë

1 vit më parë

Philipp Lahm, “Kapiten Nderi” i kombëtares së Gjermanisë

Ish-lojtari i Bayern Munchen, Philipp Lahm, u emërua Kapiten Nderi i kombëtares gjermane të futbollit.

Ky status iu dha pas një propozimi të Presidentit të Federatës Gjermane të Futbollit (DFB) përpara delegatëve, gjatë një asambleje të jashtëzakonshme në Frankfurt.

Lahm, kampion Bote në “Brazil 2014”, u tërhoq nga futbolli në fund të sezonit të shkuar. Me Bayern Munchen, 34-vjeçari fitoi 8 Bundesliga, 6 Kupa Gjermanie dhe një Champions League./tch