Për një dimër pa sëmundje dhe pa depresion

2 vite më parë

Për një dimër pa sëmundje dhe pa depresion

Dimri mund të sjell gëzim të madh për shkak të festave të fund vitit, por gjithashtu sjell edhe temperatura të ulëta, i rritë shanset për t’u sëmurë dhe disave u sjell edhe depresion!

Megjithatë, në raste të tilla, duhet të kemi parasysh forcën e ushqimit, transmeton Telegrafi.

Ndryshimi i dietës gjatë muajve të dimrit mund të na ndihmojë t’u bëjmë ballë ndikimeve negative që ka dimri në trupin tonë.

Specat e kuq

Vitamina C njihet për zvogëlimin e lodhjes dhe forcimin e sistemit të imunitetit, e këto dyja janë të nevojshme gjatë muajve të ftohët të dimrit. Specat e kuq kanë trefish më shumë vitaminë C sesa një portokall dhe janë shumë efektivë në forcimin e sistemit të imunitetit.

Specat e kuq gjithashtu përmbajnë pitokemikale dhe karotenoide, në veçanti beta-karoten, e këto ju mbushin me antioksidantë dhe efekte antipezmatuese.

Kërpudhat

Kërpudhat duhet të jenë pjesë e pjatës tuaj gjatë dimrit, sepse, siç thonë nutricionistët, ato posedojnë veti antivirale dhe antibakteriale, e të cilat i luftojnë infeksionet. Ato gjithashtu janë të pasura me vitaminë D dhe kjo ndihmon në forcimin e sistemit të imunitetit.

Djathi

Njëjtë sikurse vitamina C, edhe vitamina D është pjesë vitale e dietës së dimrit për shkak të përfitimeve që i sjell në mirëqenien mendore.

Vitamina D është mënyra më efektive për t’i luftuar ndjenjat e këqija dhe depresionit, ndërsa djathi njihet si ushqim që i rritë nivelet e vitaminës D, bashkë me të verdhët e vezës, lëngun e portokallit, qumështin e sojës, salmonin, etj.

Ushqime tjera të cilat duhet t’i konsumoni gjatë dimrit janë edhe bananet, kanellën, boronicat e egra dhe peshqit. /Telegrafi/