Pastroni enët e gjakut me një gotë nga kjo pije e mahnitshme

4 vite më parë

Pastroni enët e gjakut me një gotë nga kjo pije e mahnitshme

Nëse në enët e gjakut është akumuluar yndyrë, kjo mund të kufizojë ndjeshëm qarkullimin e gjakut. Faktori kryesor për këtë janë niveli i lartë i treglicerideve dhe kolesteroli i keq. Ju mund ta shkrini yndyrën dhe të përmirësoni qarkullimin e gjakut me një recetë shumë të thjeshtë.

Studimet kanë zbuluar se fenugreek, përbërësi bazë i recetës, ul kolesterolin dhe mundëson shumë fibra. Për shkak të pranisë së fibrave, bllokohet hyrja e kolesterolit të keq. Fenugreek është një erëz që pastron mbetjet, yndyrën dhe të gjithë ndotësit e arterieve.

Metoda 1:
Zhysni 1 lugë çaji fara fenugreek në një gotë me ujë gjatë gjithë natës. Hajini farat në mëngjes dhe poashtu pini edhe ujin.

Metoda 2 :
Zieni 1 lugë çaji fara fenugreek në një filxhan me ujë për 5 minuta. Kullojeni, hidhni pak mjaltë dhe pijeni menjëherë. Përdoreni 2 herë në ditë.
Ndiqni këto metoda për disa muaj rresht.