Opozita kritikon Qeverinë për zmbrapsje nga INTERPOL-i

8 muaj më parë

Opozita kritikon Qeverinë për zmbrapsje nga INTERPOL-i

Paralajmërimi i ministrit të Punëve të Jashtme dhe të Diasporës, Glauk Konjufca, që Kosova këtë vit të mos aplikojë për anëtarësim në organizatën ndërkombëtare INTERPOL është kritikuar nga opozita.

Përderisa Konjufca tha se Kosova nuk është aspak e gatshme këtë vit të aplikojë, krahu tjetër i Kuvendit thotë se pikërisht këtë vit Kosova ka potencialet t’i marrë votat e nevojshme për anëtarësim, shkruan “Zëri”.

Sipas tyre, diplomacia kosovare duhet që këtë vit të shfrytëzojë çështjen e tarifës 100% ndaj Serbisë, në mënyrë që faktori ndërkombëtar ta stopojë shtetin serb në lobimin kundër Kosovës. Ndërkohë, njohësit e çështjeve të sigurisë përkrahin idenë që Kosova këtë vit të pauzojë dhe të përgatitet për vitin tjetër.

Ata thonë se vendi duhet të fokusohet në krijimin e aleancave të reja dhe të krijojë mekanizma që e ndalin lobimin e Serbisë për mospranimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare.