Nagelsmann: “E refuzova Realin sepse ende nuk jam më i miri”

8 muaj më parë

Nagelsmann: “E refuzova Realin sepse ende nuk jam më i miri”

Julian Nagelsmann, trajneri i 32-vjeçar i Leipzigut, dha një intervistë për britaniken “The Independent” para përplasjes me Tottenhamin në Champions League.

Ai foli edhe për ofertën që kishte pasur nga Real Madridi në verën e vitit 2018, pak pasi Zinedine Zidane njoftoi se po largohej nga “Bernabéu”.

Atëherë trajner i Hoffenheimit, Nagelsmann u telefonua nga José Angel Sánchez, drejtori i përgjithshëm i klubit.

“Është normale që kur Real Madrid ju thërret, ju duhet të mendoni për këtë. Në fillim u befasova, e vlerësova atë, por nuk e shihja si momentin e duhur për të marrë drejtimin e tyre. Doja që të përmirësohesha si trajner dhe te Real Madridi nuk ke mundësi për këtë. Atje nuk duhet të jesh thjesht një trajner i mirë, por më i miri. Unë nuk jam, edhe pse mund të pranoj që dua të jem një nga më të mirët në të ardhmen. Nëse shkon në Madrid ose Barcelona, ​​tifozët, mediet dhe drejtuesit nuk të japin kohë për t’u përmirësuar. Ata thjesht duan fitore në çdo ndeshje, tituj, Champions … Nëse nuk fitonim nuk mund të thoni se jeni akoma i ri”, tha Nagelsmann.

Më tej, trajneri i Leipzigut shpjegoi se dëshiron që hapat t’i bëjë të sigurt.

“Gjëja kryesore është të ndërmarrësh hapat e duhur, jo hapat më të mëdhenj. Real Madridi është një nga më të mëdhenjtë për të ndërmarrë, kështu që unë thashë me vete: nëse shkoj në Madrid në moshën 31-vjeçare, ku do të shkoj më vonë? Një tjetër faktor kryesor ishte gjuha. Kjo është shumë e rëndësishme për mua. Më pëlqen të komunikoj, jam shumë shprehës me lojtarët e mi dhe nuk di si të flas spanjisht. Unë vetëm di të them “si je?” E kuptova që nuk ishte koha”.