Mësoni si të hiqni 60% të kalorive nga orizi

9 muaj më parë

Mësoni si të hiqni 60% të kalorive nga orizi

Shumë njerëz e hanë orizin sepse mund të kombinohet në mënyra të pafundme. Por duhet të dini se orizi është i mbushur me niseshte që lidhen me diabetin. Sot, ne ju prezantojmë një mënyrë sesi mund ta ngrini orizin dhe të zvogëloni kaloritë e marra në të njëjtën kohë.

Në një tenxhere me ujë të valuar, shtoni pak vaj kokosi. Pas 5 minutash shtoni orizin dhe lëreni derisa orizi të jetë zierë tërësisht. Pas gatimit, vendoseni orizin në frigorifer dhe lëreni të ftohet për të paktën dymbëdhjetë orë.

Më pas e nxirrni, e ngrohni sipas dëshirës dhe mund ta konsumoni. Tani keni një oriz që përmban 60% më pak kalori.

Vaji i kokosit është një lipid dhe kur është e kombinuar me orizin, niseshteja që përmban orizi zbutet shumë. Vaji i kokosit ndryshon llojin e niseshtesë ndërsa ftohja është ajo që ka ndihmuar në konvertimin e tij. I gjithë ky proçes e bën orizin të shëndetshëm dhe gjithashtu,me më pak kalori./Shije.al