Merkel dhe Palmer pro Ballkanit në BE (VIDEO)

8 muaj më parë

Merkel dhe Palmer pro Ballkanit në BE (VIDEO)

Dy gratë më të pushtetshme të Evropës, gjermanet Angela Merkel dhe Ursula Von der Leyen folën për Ballkanin, të premten në Berlin.

Kryetarja e Komisionit Evropian dhe Kancelarja nga Berlini thanë se gjashtë shtetet e Evropës, Juglindore, përfshirë këtu Kosovën, kanë të drejta dhe plota dhe të barabarta për t’u bërë pjesë e BE-së, njofton Klan Kosova.

Po për këtë temë u deklaruan edhe amerikanët, në një takim të rëndësishëm, në Gjenevë.

Nga këtu, i dërguari special i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, iu kundërpërgjigj një pjese të evropianëve, e sidomos Francës që nuk pranoi të çelen bisedimet për anëtarësim në Be të Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut.