Ky do të jetë moti që pritet të mbretërojë gjatë vikendit

6 muaj më parë

Ky do të jetë moti që pritet të mbretërojë gjatë vikendit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se gjatë dy ditëve të vikendit, do të mbaj mot i vranët me intervale të shkurta me diell.

“Pas këtyre reshjeve të borës vendi ynë do të vazhdoj të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të lartë atmosferik.

Në këto kushte vikendi do të karakterizohet me mot të qetë, i vranët dhe vende-vende do të ketë intervale të shkurta me diell.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -11 deri -8 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet -2 deri 1 gradë Celsius.

Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i verilindjes”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.