Kur gazeta austriake shkruante për atentatin ndaj Mbretit Zog

10 muaj më parë

Kur gazeta austriake shkruante për atentatin ndaj Mbretit Zog

Shefi i misiomit diplomatik të Kosovës në Tiranë, Sylë Ukshini, sot sjell ballinën e gazeta austriake “Interesante Blatt” të Vienës, të datës 26 shkurt 1931, e cila i është kushtuar atentatit ndaj Mbretit Zog.

Gazeta, sipas Ukshinit, shkruan se “atentati ndodhi para godinës së Operës së Vjenës dhe se ai e kaloi i padëmtuar, por aty gjeti vdekjen adjutanti Major Lesh Topallaj”, transmeton AktivPress.

Në foto shihet makina e shpuar, shigjetat tregojnë drejtimin e goditjes, kryqi tregon vendin ku ishte ulur mbreti.

Në këtë atentant ishte lënduar rëndë në këmbë Eqrem Libohova.

“Vendi i vrasjes menjeherë pas atentatit është skanuar se ky ate ta ishte bërë nga dy emigrant shqiptarë, oficerët shqiptarë, oficeri i gjandarmërisë Ndok Gjeloshi nga Shkodra, ish-kapiteni Aziz Çami nga Filati, të cilët ishin arrestuar në vendin e ngjarjes”, ka shkruar Ukshini në llogarinë e tij në Facebook./AktivPress/