Kjo përzierje është formula perfekte për një jetë të gjatë

1 vit më parë

Kjo përzierje është formula perfekte për një jetë të gjatë

A e ka zbuluar dikush sekretin e rinisë së përjetshme? Ose atë të jetës së përjetshme? Jo, deri më tani, pavarësisht se sa është kërkuar ju kemi dhënë një recetë që patjetër do të zgjasë vitet tuaja, dhe më e rëndësishmja, do përmirësoj shëndetin tuaj.

Ky do ishte kombinimi ideal: vitet dhe gjendja e mirë fizike. E vërteta është se një recetë për këtë ne praktikisht mund ta kemi në dorë nëse kombinojmë një dietë të ekuilibruar, aktivitet fizik dhe konsumim sistematik dhe të përhershëm të disa ushqimeve që na mbushin me energji dhe na ndihmojnë të na mbajnë në gjendje të mirë.

Përbërësit e këtij lëngu janë:

Xhinxheri: ul kolesterolin, parandalon formimin e ulcerave, ndihmon në rikuperimin e florës intestinale, heq migrenat dhe redukton inflamacionin. Sikur të gjitha këto të mos ishin të mjaftueshme, xhinxheri mund të lehtësojë dhimbjen e shkaktuar nga artriti reumatoid dhe sëmundjet e tjera kronike që lidhen me nyjet.

Karrota: Karrota me beta-carotenin e saj dhe përmbajtja e lartë e vitaminës A mund të përmirësojë kapacitetin e shikimit. Gjithashtu forcon zemrën, parandalon kancerin dhe është e mirë për dhëmbët.Karrota gjithashtu kontribuon në përmirësimin e cilësisë së lëkurës duke e bërë atë më të butë dhe plot shkëlqim.

Molla: kjo mund të jetë një nga frutat më të njohura në botë, por jo më pak e dobishme për shëndetin. Molla është e lartë në përmbajtjen e fibrave, ato favorizojnë sistemin imunitar, janë ideale për humbje peshe, përmbajnë shumë antioksidantë që janë përgjegjës për parandalimin e sëmundjeve dhe ndihmojnë në funksionimin e duhur të veshkave dhe mëlçisë.

Limoni: çfarë tjetër mund të themi për limon që nuk është thënë tashmë? Ka përfitime të panumërta që lidhen kryesisht me zvogëlimin e presionit të gjakut, eliminimin e toksinave nga gjaku dhe kontributin e tij të paçmuar kur bëhet fjalë për luftimin e infeksioneve, veçanërisht atyre që kanë të bëjnë me traktin respirator.

Për të përgatitur këtë pije do t’ju duhet:

– Lëng limoni ½

-4 karrota

-1 rrënjë xhinxheri (2 cm)

-3 mollë

Përgatitja:

Përgatitja e këtij lëngu është jashtëzakonisht e lehtë. Thjesht qërohini të gjithë përbërësit pas larjes së tyre shumë mirë dhe vendosni ato në blender deri sa të përftohet një masë homogjene.