Katër mënyra për të parandaluar djersitjen e këmbëve gjatë verës

1 muaj më parë

Katër mënyra për të parandaluar djersitjen e këmbëve gjatë verës

Një nga proceset më natyrale dhe të nevojshme të trupit të njeriut padyshim që është edhe djersitja. Megjithëse shumë e nevojshme për të ruajtur temperaturën normale të trupit mes 36-37 gradë C, shpesh djersitja mund të kthehet në një problem sa estetik aq edhe shëndetësor.

Veçanërisht në ditët e gjata e të nxehta të verës ky proces shtohet në të gjithë trupin, por më shumë në duar dhe në këmbë. Djersitja e tepërt e këmbëve mund të shkaktojë parehati në të ecur, të prishë këpucët, këmbët tuaja dhe të shkaktojë aroma të pakëndshme. Njëjtë në duar ku mund të shkaktojë parehati gjatë ditës. Për të shpëtuar nga ky problem në këtë artikull ju tregojmë se si ta shmangni me disa mënyra të lehta.

Lani këmbët çdo ditë

Megjithëse mund të tingëllojë si këshillë e panevojshme është e rëndësishme që ju ti lani këmbët tuaja çdo ditë me ujë të freskët. Kjo edhe nëse përdorni këpucë, çorape apo sandale gjatë ditës.

Bëjeni këtë proces çdo darkë para se të shtriheni duke i fërkuar me sapun antibakterial. Në këtë mënyrë do të largoni të gjithë djersën dhe bakteret që shkaktojnë aromën e pakëndshme. Mos harroni t’i pastroni ato 2-3 herë në javë pas dushit me një furçë të posaçme për këmbët, në mënyrë që të largoni të gjithë lëkurën e panevojshme.

Përdorni pudër

Pudra është një nga mënyrat më të mira për të parandaluar djersitjen e trupit. Mund të përdorni një pudër të zakonshme ose të blini në farmaci pudër kundër baktereve dhe djersitjes. Hidheni atë në këmbët tuaja çdo herë pasi i lani në mënyrë që të keni nën kontroll djersitjen dje aromën gjatë gjithë ditës.

Uthulla e mollës

Padyshim një nga përbërësit natyralë më efikasë edhe me lëkurën. Lajini këmbët tuaja me uthull molle në mënyrë që të mund të mbyllni poret dhe të largoni djersën e tepërt. Për këtë proces mund të përdorni një pambuk të zhytur në uthull molle dhe të lyeni këmbët ose ta përzieni atë me ujë të vakët dhe t’i lani ato për 15-20 minuta radhazi në këtë ujë. Bëjeni këtë disa herë në javë para se të shkoni për të fjetur.

Lëng limoni

Shtrydhni pak lëng limoni në një pambuk ose napë dhe me të lyeni këmbët tuaja. Fokusohuni në pjesën e poshtme dhe atë më problematiken. Lëreni të thahet për disa momente dje më pas mund ta vishni corapet apo këpucët si normalisht. Një nga këshillat kryesore që dermatologët japin është zgjedhja e këpucëve sa më cilësore që i ofrojnë ajrosje këmbës si dhe çorape të buta pambuku./AgroWeb