Ismail Kadare edhe këtë herë s’e fiton Nobelin për Letërsi

8 muaj më parë

Ismail Kadare edhe këtë herë s’e fiton Nobelin për Letërsi

Shkrimtari shqiptar me famë botërore, Ismail Kadare, nuk e fitoi çmimin Nobel as këtë vit.

Ai sot iu nda autores polake Olga Tokarczuk për vitin 2018 dhe austriakut Peter Handke për vitin 2019, njofton Klan Kosova.

Për shkak të skandalit seksual dhe korrupsionit që përfshiu Akademinë Suedeze vjet, çmimi u shty për sivjet.

Edhe pse Kadare u përmend si ndër shkrimtarët që u çua pluhur për këtë çmim, ai sërish s’e mori.