ISIS merr përgjegjësinë për sulmin në Barcelonë

4 vite më parë

ISIS merr përgjegjësinë për sulmin në Barcelonë

Shteti Islamik ka pohuar se ka kryer sulmin vdekjeprurës në Barcelonë, sipas agjencisë së lajmeve Amaq të kësaj organizate terroriste.

Në një deklaratë thuhet: “Autorët e sulmit në Barcelonë janë ushtarë të Shtetit Islamik dhe e kanë kryer operacionin në përgjigje të thirrjeve për të synuar shtetet e koalicionit”, transmeton lajmi.net.

Raporti i fundi nga Departamenti i Punëve të Brendshme në Barcelonë thuhet se në sulm kanë mbetur 13 të vdekur dhe mbi 80 të tjerë janë të lënduar.