Gjermania po largohet nga Afganistani

2 muaj më parë

Gjermania po largohet nga Afganistani

Ushtria gjermane (Bundeswehr) ndodh të përfundojë fluturimet e evakuimit nga Kabuli të enjten. Kjo është raportuar nga disa media gjermane.

Arsyeja është përkeqësimi i mëtejshëm i situatës së sigurisë.

Në mbrëmje, ambasada gjermane në Kabul paralajmëroi për të shtëna dhe paralajmërim për sulme terroriste në aeroportin e kryeqytetit afgan.

“Ka shumë shpesh situata të rrezikshme dhe konflikte të armatosura para portave të aeroportit në Kabul, ka paralajmërime për sulme terroriste nga talebanët në aeroportin e Kabulit”, thuhet në një letër drejtuar qytetarëve gjermanë.

Qasja në aeroport tani nuk është e mundur.

Bundeswehr kishte raportuar tashmë një ditë më parë se kishte një numër në rritje të kamikazëve potencialë nga organizata terroriste Shteti Islamik në Kabul.