“Erdogan nuk mund të ëndërrojë ndryshimin e kufijve evropianë”

3 vite më parë

“Erdogan nuk mund të ëndërrojë ndryshimin e kufijve evropianë”

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias ka fajësuar presidentin e Turqisë Rexhep Taip Erdogan për përshkallëzimin e tensioneve kohët e fundit mës dy vendeve.

Në një intervistë për gazetën gjermane Spiegel, Kotzias tha se lideri turk ka hyrë në një fazë nervozizmi, duke e akuzuar atë për arrogancë duke menduar se mund të bëjë çfarë të dojë në rajon. Ai tha se nuk ka çështje për ndryshimin e kufijve mes Turqisë, sepse eksizton sundimi i të drejtës ndërkombëtare, shkruan Ekathimerini.

Marrëdhëniet mes Athinës dhe Ankarasë janë tensionuar më së shumti që prej burgosejes së dy ushtarëve grekë në Turqi dhe arratisjes në Greqi të 8 ushtarëve turq pas grushtetit të shtetit në 2016.

Në dallim nga gjuha e ashpër e ministrit të Mbrojtjes Panos Kammenos, Kotzias tha se Greqi duhet të mbetet e qetë. Ai shtoi se sjellja e Turqisë ka ndryshuar që nga përpjekja e dështuar e grushtetit të shtetit për të përmbysur Erdogan në 2016.