Erdogan: Kam diskutuar me Trump për blerjen e raketave amerikane ‘Patriot’

9 muaj më parë

Erdogan: Kam diskutuar me Trump për blerjen e raketave amerikane ‘Patriot’

Presidenti turk, Rexhep Tayip Erdogan, tha se ai do të diskutojë blerjen e raketave Patriot të SHBA.-së me Presidentin Donald Trump këtë muaj, duke thënë se lidhja e tij personale me liderin amerikan mund të kapërcejë një krizë të shkaktuar nga Ankaraja me blerjen e sistemeve ruse të mbrojtjes ajrore.

Blerja e sistemit të raketave S-400 ruse nga Turqia në korrik ngriti mundësinë e sanksioneve amerikane, dhe Departamenti i Shtetit ka thënë që një ofertë për të shitur sistemin e mbrojtjes së raketave të Raytheon Co në Ankara ka skaduar.

Sidoqoftë, Erdogan i tha Reuters se kishte diskutuar për blerjen e Patriotëve në një telefonatë me Trump dy javë më parë dhe do ta vazhdojë këtë diskutim kur ata të takohen në Asamblenë e Përgjithshme të KB, e cila hapet javën e ardhshme.

“Unë i thashë, pa marrë parasysh se çfarë pakete prej … S-400 kemi, ne mund të blejmë nga ju një sasi të caktuar të Patriotëve,” tha Erdogan të premten.

“Por unë thashë që duhet të shohim kushtet që të paktën përputhen me S-400,” tha Erdogan, duke shtuar se ai po i referohej mundësisë së prodhimit të përbashkët dhe kushteve të favorshme të huazimit.

“Ai (Trump) tha: ‘A jeni serioz?” Unë i thashë: ‘Po’, “tha Erdogan, duke shtuar se ai i tha Trump se do ta diskutojnë këtë çështje me detaje kur të takohen.

I pyetur nëse ai do të kërkonte gjithashtu nga Trump që të mos lejonte që Departamenti Amerikan i Thesarit të vendosë një gjobë të rëndë ndaj bankës shtetërore turke “Halkbank” për shkeljen e sanksioneve amerikane ndaj Iranit, Erdogan tha se ishte i sigurt se mund të shmangte një “gabim” të tillë.

“Sipas mendimit tim një vend si SHBA. nuk do të dëshirojë të dëmtojë më aleatin e saj Turqinë. Kjo nuk është një sjellje racionale, “tha ai.

Erdogan dhe Trump do të diskutojnë gjithashtu planin për krijimin e një zonë të sigurt në kufirin me Sirinë që shtrihet nga lumi Eufrat deri në kufirin e Irakut, një rajon i kontrolluar kryesisht nga luftëtarët e YPG-së siriane të mbështetur nga SHBA./oranews