Domatja, fruti mjaft i rëndësishëm në parandalimin e kancerit të prostatës

5 muaj më parë

Domatja, fruti mjaft i rëndësishëm në parandalimin e kancerit të prostatës

Domatja konsiderohet si frut, por teknikisht klasifikohet si perim. Ato janë të pasura me vitaminën C, vitaminën A, vitaminë K, kalium, mangan dhe folatë. Disa përfitime të fuqishme të domates përfshijnë aftësinë për të përmirësuar shëndetin e lëkurës, kockave dhe syve, si dhe mbrojnë trupin nga sëmundjet e ndryshme.

Domatet mund të ulin rrezikun e kancerit të prostatës, sugjerojnë studimet.

Burrat që konsumojnë më shumë se 10 porcione domate çdo javë, zvogëlojnë rrezikun e tyre me rreth 20%, sipas një studimi në Mbretërinë e Bashkuar, transmeton Koha Jonë.

Kanceri i prostatës është kanceri i dytë më i zakonshëm tek meshkujt në të gjithë botën, me 35,000 raste të reja dhe rreth 10,000 vdekje në Mbretërinë e Bashkuar çdo vit.

Ekspertët e kancerit rekomandojnë të hani një dietë të ekuilibruar e cila është e pasur me fruta dhe perime dhe të ulë konsumimin e mishit të kuq dhe të përpunuar, yndyrë dhe kripë.

Ekipi i Bristol analizoi dietat dhe stilin e jetës së rreth 20,000 burrave britanikë të moshës midis 50 dhe 69 vjeç.

Tek burrat që konsumonin më shumë se 10 porcione domate çdo javë – të tilla si domate të freskëta, lëng domate dhe fasule të pjekura – panë një ulje prej 18% të rrezikut të kancerit të prostatës.

“Gjetjet tona sugjerojnë se domatet mund të jenë të rëndësishme në parandalimin e kancerit të prostatës”, tha Vanessa Er, nga Shkolla e Mjekësisë Sociale dhe e Komunitetit në Universitetin e Bristol.

“Sidoqoftë, studime të mëtejshme duhet të bëhen për të konfirmuar gjetjet tona, veçanërisht përmes provave [klinike] njerëzore.

“Burrat duhet të hanë akoma një larmi frutash dhe perimesh, të mbajnë një peshë të shëndetshme dhe të qëndrojnë aktivë”.

Indeksi dietik

Karakteristikat luftuese e domateve kundër kancerit, mendohet se janë për shkak të likopenit, një antioksidant i cili mund të mbrojë kundër ADN-së dhe dëmtimit të qelizave.

Studiuesit gjithashtu shikuan dy përbërës të tjerë dietikë të lidhura me rrezikun e kancerit të prostatës – selen, që gjendet në ushqime të bazuara në miell si bukë dhe makarona, dhe kalcium, që gjenden në produktet e qumështit dhe djathi.

Duke komentuar studimin, Dr Iain Frame i Kancerit të prostatës në Mbretërinë e Bashkuar tha se nuk kishte ende prova të mjaftueshme për të bërë rekomandime konkrete mbi të cilat ushqime specifike duhet të hanë burrat për të zvogëluar rrezikun e tyre nga kanceri i prostatës.

“Ajo që ne dimë është se burrat nuk duhet të mbështeten shumë në një lloj ushqimi, siç janë domatet,” tha ai.

“Një dietë e shëndetshme, e ekuilibruar me shumë fruta dhe perime të freskëta, së bashku me stërvitjen e rregullt është deri tani opsioni më i mirë”.

Tom Stansfeld nga Kërkimi i Kancerit në Mbretërinë e Bashkuar shtoi: “Ndërsa hahen ushqime të pasura me likopen – siç janë domatet – ose seleni mund të shoqërohet me një ulje të rrezikut të kancerit të prostatës, kjo nuk është provuar, dhe ky studim nuk mund të konfirmojë nëse ka është një lidhje midis dietës dhe rrezikut të kancerit të prostatës.

“Dieta dhe parandalimi i kancerit është një çështje komplekse me disa përgjigje të zeza dhe të bardha; ne i inkurajojmë të gjithë të hanë një dietë të ekuilibruar, e cila është e pasur me fruta dhe perime dhe me pak mish të kuq dhe të përpunuar, yndyrë dhe kripë.”

Hulumtimi, i botuar në revistën Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, u krye në bashkëpunim me Universitetet e Kembrixhit dhe Oksfordit.