Dieta javore e supës me lakër, për të humbur peshë shpejt dhe lehtë!

11 muaj më parë

Dieta javore e supës me lakër, për të humbur peshë shpejt dhe lehtë!

A doni të humbni peshë shpejt dhe nuk dini se si ta bëni atë? Atëherë njihuni me dietën spektakolare të supës me lakër që është shumë efektive.

Lakra ka nivele të larta të vitaminave C dhe D, antioksidantë natyrorë që përshpejtojnë metabolizmin dhe ndihmojnë për të djegur yndyrnat e grumbulluara. Është gjithashtu një burim i pasur me fibra, të cilat ndihmojnë për të pastruar trupin.

 

Gjithashtu, lakra është shumë efektive, sepse shkakton ndjesinë e ngopjes. Dieta e supës me lakër është bërë për shtatë ditë dhe përbëhet nga marrja e kësaj supe, shoqëruar me ushqime të caktuara sipas ditës. Kjo është një dietë shumë e efektshme, sepse ju jep një ndjesi të ngopjes, pastron trupin, është e lehtë për t’u përgatitur dhe shumë ekonomike.

Gjëja e parë që duhet të bëni është përgatitja e supës me lakër. Për ta bërë këtë, skuqni në një tenxhere për dhjetë minuta, lakrën e pastruar mirë, një karotë, një qepë dhe tre degë selino. Sapo të jetë gati shtojini perimet derisa të zbuten dhe ujim. Lërini të ziejnë, shtojini kripë sipas dëshirës dhe pastaj hiqini nga zjarri. Nëse dëshironi, mund ti shtoni erëza që të kenë më shumë shije.

Këtë supë duhet ta shoqëroni me ushqimet që kemi rekomanduar sipas ditëve të dietës. Është shumë e rëndësishme që ju të hidratoheni dhe të konsumoni mirë të paktën 2 litra ujë në ditë Shmangni alkoolin. Përveç kësaj, aktiviteti fizik nuk rekomandohet gjatë kësaj diete për shkak të përmbajtjes së ulët në kalori.

Dita 1: Supë me lakër dhe një pjesë e frutave sipas dëshirës tuaj (përveç bananes)
Dita 2: Supë me lakër dhe patate
Dita 3: Supë me lakër, perime jeshile dhe një fetë molle
Dita 4: Supë me lakër, qumësht i skremuar dhe gjashtë banane
Dita 5: Supë me lakër, biftek viçi dhe domate të freskëta.
Dita 6: Supë me lakër, një fileto pule dhe 100 gramë perime
Dita 7: Supë me lakër, oriz kaf dhe perime.

Duke qenë se kjo dietë është e ulët në kalori, mund të ndiqet vetëm për 7 ditë. Përndryshe, trupi juaj do të dobësohet dhe do të jetë i prirur për sëmundje.