Dhjetë lojërat më interesante të dekadës së fundit në futboll

3 javë më parë

Dhjetë lojërat më interesante të dekadës së fundit në futboll

10 vitet e fundit kanë prodhuar lojëra të panumërta të jashtëzakonshme, me gola, dramë, intriga dhe cilësi të jashtëzakonshme.

Nga Kupa e Botës, Liga e Kampionëve, Premier Liga dhe La Liga, ka pasur momente dhe ndeshje që do të hyjnë në historinë e futbollit dhe nuk do të harrohen kurrë – qoftë kjo për shkak të asaj që ishte në rrezik, një goditjeje të papritur, rikthime të vona ose përballje intensive.

  1. Barcelona 2-2 Chelsea, prill 2012

Chelsea kishte qenë ndër më të mirët në Evropë vetëm disa vite më parë, por nuk ishte më kështu në vitin 2012, me blutë në tranzicion. Barcelona, ​​ndërkohë, ishte kampione evropiane në fuqi dhe ende pa dyshim një nga skuadrat më të mira të të gjitha kohërave.

Ky ishte edhe sezoni që Lionel Messi ishte në maksimumin e tij, duke shënuar gjithsej 73 gola. Megjithatë, Chelsea krijoi një surprizë duke fituar ndeshjen e parë dhe më pas qëndroi aty në kthimin në Camp Nou. Barazimi i vonë i Fernando Torres madje shkaktoi një zhurmë ikonike.

  1. Liverpool 4-0 Barcelona, ​​maj 2019

Liverpool ishte skuadra e parë në epokën e Ligës së Kampionëve dhe e para në Kupën Evropiane që nga viti 1986 që përmbysi një epërsi 3-0 në ndeshjen e parë në një gjysmëfinale, kur mposhti Barcelonën në Anfield më 2019.

Pa Mohamed Salah apo Roberto Firmino, Divock Origi doli të ishte heroi i pamundur në natën e famshme. Belgu shënoi golin e parë dhe të katërt, në të dyja anët e dy golave të Georginio Wijnaldum.

  1. Spanjë 1-5 Holandë, qershor 2014

Spanja hyri në Kupën e Botës 2014 si kampione në fuqi dhe kampione evropiane në fuqi, duke fituar tre turne radhazi mes viteve 2008 dhe 2012. Askush nuk e priste atë që ndodhi kur u takuan me Holandën në ndeshjen e tyre fillestare në grup.

Kjo ishte një përsëritje e finales së vitit 2010, por përkundrazi ishte plot gola. Taktikat holandeze të përdorura nga Louis van Gaal i larguan spanjollët, ndërsa goditja me kokë e Robin van Persie në goditjen 5-1 u nominua për çmimin Puskas të atij viti.

  1. Real Madrid 2-3 Barcelona, ​​prill 2017

El Clasico në Bernabeu më 2017 kishte potencialin të ishte një moment i madh në garën e tensionuar të La Ligës për titull. Real Madridi po ndiqte triumfin e tyre të parë që nga viti 2012 dhe kishte një epërsi prej tre pikësh, por Barcelona më pas fitoi në mënyrë dramatike, shkruan 90Min, përcjell Klankosova.tv.

  1. Man City 4-3 Tottenham, prill 2019

Pasi pushtoi Anglinë në mënyrë rekorde më 2017/18, Manchester City po shkonte drejt fitores evropiane më 2018/19, vetëm që rivalët vendas Tottenham t’i shkatërronin ato ëndrra në mënyrë mahnitëse.

Rezultati 4-3 i dha Cityt një fitore në ndeshjen e dytë në Etihad Stadium. Por për shkak të humbjes 1-0 në ndeshjen e parë dhe tre golave ​​të spursave si mysafir, kjo nuk ishte e mjaftueshme.

  1. Ajax 2-3 Tottenham, maj 2019

Duke qenë tashmë i përfshirë në një ndeshje të pabesueshme gjatë rrugës për në finalen e Ligës së Kampionëve 2019, Tottenham luajti në një tjetër ndeshje dramatike kur u takua me Ajax-in në gjysmëfinale.

Një brez i ri i artë i Ajax-it kishte fituar tashmë ndaj Real Madridit dhe Juventusit dhe kishte një epërsi totale 3-0. Lucas Moura shënoi dy herë për t’i dhënë një shans spurs-it, por e treta vendimtare nuk erdhi deri në minutën e 96-të në Amsterdam.

  1. Barcelona 2-8 Bayern Munich, gusht 2020

Kjo gjysmëfinale e Ligës së Kampionëve mes Barcelonës dhe Bayern Munichut ishte unike në më shumë se një drejtim. Ishte me një këmbë, u luajt në gusht dhe u zhvillua me dyer të mbyllura, e gjitha për shkak të pandemisë, ndërsa u dëshmua gjithashtu si nata më e keqe në histori të Barcelonës.

Gjigantët gjermanë ishin krejtësisht të pamëshirshëm dhe shënuan katër herë në pjesën e parë. Katër të tjera erdhën më vonë dhe Lionel Messi kërkoi të largohej nga Camp Nou menjëherë pas kësaj.

  1. Man City 3-2 QPR, maj 2012

Manchester City hyri në ditën e fundit të sezonit 2011/12 të Premier Ligës duke e ditur se fitorja në shtëpi kundër një skuadre QPR në rrezik të rënies do t’i siguronte titullin e parë të ligës në 44 vjet.

Por ata po humbnin 2-1 kur përfunduan minutat e rregullt. Edhe kur Edin Dzeko shënoi 2-2 në minutën e 91-të, titulli ishte ende për Manchester United, derisa Sergio Aguero e shënoi edhe një gol.

  1. Barcelona 6-1 PSG, mars 2017

Rikthimi i Barcelonës në Ligën e Kampionëve kundër PSG-së më 2017 është aq ikonik sa ka emrin e vet: La Remontada.

Katalunasit u mposhtën 4-0 në ndeshjen e parë të 1/16-tës në Paris dhe po përballeshin me eliminimin e tyre më të hershëm në 10 vjet. Ata shënuan tre gola, por më pas një gol si mysafir nga Edinson Cavani siguroi që atyre t’i duheshin edhe tre të tjerë. Por dy nga Neymar në minutat e fundit dhe më pas i gjashti dramatik nga Sergi Roberto vulosën një fitore historike 6-1.

  1. Brazil 1-7 Gjermani, korrik 2014

Brazili shpresonte të dëbonte mallkimet e 64 viteve kur pritën Kupën e Botës në vitin 2014, pasi u lanë zemërthyer në ndeshjen e fundit nga Uruguai më 1950.

Gjërat kryesisht po shkonin mirë për nikoqirët dhe ata arritën në gjysmëfinale pa shumë vështirësi. Por pa Neymarin e lënduar dhe pa mbrojtësin Thiago Silva, Brazili u shkatërrua. Gjermania përfitoi plotësisht dhe shënoi pesë herë në vetëm 29 minutat e para. Rezultati final: 1:7.