Çfarë i ndodh trupit tuaj kur hani dy vezë në ditë

11 muaj më parë

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur hani dy vezë në ditë

Sipas studimeve të shumta, mëngjesi më i mirë duhet të përfshijë një vezë në çdo formë, edhe nëse është zier apo një omëletë. Më poshtë, sipas revistës Shije, janë disa prej përfitimeve kryesore, nga konsumimi i dy vezëve:

1. Ju ulni rrezikun e shfaqjes së ndonjë sëmundjeje kardiovaskulare

Kolesteroli i lartë është shumë i rrezikshëm pasi jep një mundësi më të lartë për ndonjë problem kardiovaskular ose sulm në zemër. Vezë nuk mund të rrisin nivelin e kolesterolit. Vezër gjithashtu përmbajnë një sasi të lartë të acideve yndyrore omega-3 të cilat mund të zvogëlojnë nivelin e trigliceridit në gjak.

2. Ju keni mungesë të acidit folik dhe keni një rrezik më të vogël për ndonjë defekt të lindjes

Një vezë është plot me vitaminë B9. Kjo vitaminë quhet gjithashtu acid folik. Nëse keni mungesë të acidit folik gjatë gjithë shtatëzanisë, ju mund të dëmtoni sistemin tuaj nervor qendror të fëmijës së palindur, por edhe trurin e saj dhe kurrizi. Ngrënia e vezëve do të furnizojë sasinë e mjaftueshme të acidit folik për ju.

3. Procesi i plakjes është duke u ngadalësuar

Sipas një studimi të Charité, e cila është një qendër mjekësore e vendosur në Berlin, konsumimi i disa vezëve me rreze të lirë mund t’ ju ndihmojë kundër kancerit të lëkurës dhe të zvogëlojë procesin e plakjes. Hulumtuesit Profesor Jürgen Lademann dhe Dr. Karoline Hesterberg arritën të provojnë se vezët nga pula me rreze të lirë ishin plot me nivele të rritura të pigmenteve të verdha organike të cilat janë të bollshme në karotenoide që janë antioksidantë.

Këto janë veçanërisht të dobishme për procesin e plakjes dhe e ngadalësojnë atë. Trupi ynë nuk mund të prodhojë karotenoide në vetvete, kështu që një burim i mirë për ne që t’i marrim ato është përmes ushqimit.

4. Rreziku i kancerit është zvogëluar.

Sipas një studimi të “Kërkimit të Kancerit të Gjirit”, konsumi i përditshëm i vezëve do të zvogëlojë rrezikun e kancerit të gjirit në 18%, sidomos tek vajzat adoleshente.

5. Është e mirë për mëlçinë, flokët dhe lëkurën tuaj

Vitamina B12, proteina dhe biotina janë të gjitha një pjesë shumë e rëndësishme e vezëve. Ne kemi nevojë për të gjitha këto për të pasur lëkurë rrezatuese dhe flokë të shëndetshëm. Vezët përmbajnë squfur dhe proteina të cilat janë shumë të mira në rastin e flokut të dobët. Vezët janë gjithashtu të bollshme në lecithin dhe kjo është veçanërisht e mirë për problemet e zorrëve dhe ju ndihmon në procesin e detoksifikimit.

6. Sytë tuaj do të mbeten të shëndetshëm

Vezët gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të keni një shikim shumë të mirë! Ato përmbajnë mjaft zeaksantinë, vitaminë A dhe lutein, të cilat janë jashtëzakonisht të dobishme për shikimin.