7 muaj më parë

Betejës për Shtëpinë e Bardhë i mungon skena e madhe

Betejës për Shtëpinë e Bardhë i mungon skena e madhe

Ndonjëherë hedhja e vështrimit pas të ndihmon për të kuptuar të tashmen dhe për t’u përgatitur për të ardhmen. Ekzistojnë dy arsye kryesore pse Donald Trumpi i fitoi zgjedhjet presidenciale në SHBA katër vjet më parë.

Së pari, sepse ai nuk ishte Hillary Clinton-i. Dhe së dyti, sepse ai arriti ta portretizonte veten si të ndryshëm nga ambienti politik. Kjo në një kohë kur të dy elementët kanë të bëjnë me njëri-tjetrin.

Shumë amerikanë akoma ndjejnë urrejtje për Hillary Clintonin, kandidaten e atëhershme të Demokratëve për presidente Demokratike, dhe për këtë ka shumë arsye. Njëra prej tyre është se ajo dhe burri i saj, ish-Presidenti Bill Klinton, kanë qenë pjesë e elitës politike që kanë formësuar Shtetet e Bashkuara për dekada të tëra. Dhe të cilën shumë votues e bëjnë përgjegjëse për faktin se Uashingtoni është zhvendosur edhe më larg shqetësimeve të qytetarit të zakonshëm, se të pasurit po pasurohen edhe më tej dhe të varfërit po varfërohen edhe më shumë.

Joe Bideni nuk simbolizon fillim të ri

Presidenti Trump e ka acaruar më tej këtë ndarje sociale. Por kjo nuk ndryshon faktin se shumë votues të rëndësishëm demokratë janë më shumë se të pakënaqur me zgjedhjen e kandidatit të tyre presidencial edhe këtë vit.

Veterani politik i bardhë, 77-vjeçar Joe Biden mishëron për shumë njerëz qëndrim në vend. Dhe jo atë për të cilën shpresonin kaq dëshpërimisht veçanërisht të zinjtë, latinët, shumë gra dhe gjithashtu demokratë të rinj përparimtarë: një ndryshim politikash që nuk mbron më korporatat e mëdha, por i jep një të ardhme ëndrrës amerikane.

Në përputhje me këtë të larta janë shpresat e strategjistëve të fushatës demokrate, të cilët tani lidhen me kandidaten për zëvendëspresidente Kamala Harris. A do të arrijë ajo të bindë votuesit e pavendosur, të motivojë ata që janë lodhur nga sondazhet – dhe të bëjë për vete ata republikanë, që refuzojnë të mbajnë përgjegjësi edhe për katër vite të tjera Donald Trump?

Momente rrënqethëse nuk ka

Tradicionalisht, kongreset e partisë janë një festë e madhe e ndërtimit të komunitetit. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për demokratët, të cilët në thelb janë një lëvizje kolektive që duhet të mbledhë krahët e ndryshëm pas një ideje themelore, nëse dëshiron të fitojë zgjedhje. Dhe në të vërtetë është kandidati presidencial ai që e mishëron këtë ide. Karizma e Joe Biden vështirë se do të mjaftojë për këtë.

Do të ishte interesante të shihet se si do të reagojë masa e delegatëve ndaj Kamala Harrisit. E nxehur nga ylli i i deritashëm i rrokut Michelle Obama – si nxemje e ish-zonjës së parë të zezë për ndoshta presidenten e parë femër jo të bardhë. Sipas të gjitha gjasave, kjo mund të kishte qenë një nga momentet rrënqethëse që bashkon dallimet dhe mbjell shpresë.

Në vend të ngjarjeve masive, aktivitete të vogla virtuale

Kjo shfaqje e madhe këtë vit duhet të anulohet. Nxitja e energjisë që sjellin zakonisht në të gjithë vendin e madh kongreset e emërimit të partisë ka rënë viktimë e virusit Corona. Kongresi i Partisë Demokratike, i cili fillon të hënën, do të mbahet për katër ditë kryesisht në mënyrë digjitale.

Në një kohë kur pjesë të mëdha të botës do të kthejnë vështrimin e përqendruar nga ky vend, aktorët politikë nuk do të kenë alternativë tjetër përveçse të përfshihen në luftën e vogël virtuale. Gjithmonë duke shpresuar se nuk do të ketë ndërprerje teknike që mund të kthehet në një thikë virale pas shpine.

Në një mjedis të tillë, për shkak të postit, një president ka padyshim mundësi më të mëdha. Dhe nëse ka një gjë që është në gjendje ta bëjë Donald Trumpi, ajo është të luajë në tastierën e vëmendjes së mediave./DW/