Alarmante! 214 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

1 muaj më parë

Alarmante! 214 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK, sot janë testuar gjithsej 413 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe nga gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren,  prej të cilëve 214 kanë rezultuar pozitive.

Numri total i rasteve pozitive është 4.100 nga gjithësej 26.425 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, transmeton AktivPress.

Deri më tani janë shënuar gjithsej 86 raste të vdekjes.

IKSHPK njofton se sot janë shëruar 60 pacientë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më tani është gjithsej 2.063 raste.

Raste aktive në Kosovë janë 1.951.

“Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 68 raste, komuna Ferizaj 55 raste, komuna Mitrovicë 35 raste, komuna Fushë Kosovë 13 raste, komuna Prizren 10 raste, komuna Lipjan 8 raste, komuna Vushtrri 6 raste, komuna Drenas 3 raste, komuna Podujevë 3 raste, komuna Gjakovë 2 raste, komuna Skenderaj 2 raste, komuna Obiliq 2 raste, komuna Han i Elezit 2 raste, komuna Malishevë 2 raste dhe me nga 1 rast komunat: Junik, Suharekë dhe Shtime”, njofton IKSHPK.

AKTIV PRESS