5 ushqimet kryesore alkaline që duhet të hani çdo ditë

1 vit më parë

5 ushqimet kryesore alkaline që duhet të hani çdo ditë

Duke konsumuar më shumë ushqime që formojnë alkaline dhe më pak ushqime që formojnë acidin, ne ndihmojmë trupin tonë të ruajë ekuilibrin.

Disa nga përfitimet e ndjekjes së një diete alkaline dhe konsumimit të më shumë ushqimeve alkaline, dhe eliminimit të ushqimeve që formojnë acid, transmeton lajmi.net.

Ushqimet që formojnë acide janë ushqimet e përpunuara, sheqernat e rafinuara, yndyrat trans dhe alkooli që përfshijnë.

 • Humbja e peshës ose mirëmbajtja e peshës
 • Ulja e inflamacionit
 • Ulja e rrezikut të kancerit
 • Më pak ftohje dhe sëmundje
 • Kocka më të shëndetshme
 • Qëndrueshmëri më e madhe
 • Më shumë energji
 • Një çehre më e bukur
 • Tretje më e mirë
 • Funksioni njohës i përmirësuar

Në mënyrë që të ndiqni një dietë alkaline që përfshin rreth 60 deri 80 për qind ushqime alkaline, natyrisht, ju duhet të dini saktësisht se cilat janë ato ushqime, shkruan The Chamomile.

 1. Limonët

Edhe pse limonët kanë një shije acid, ato janë një nga ushqimet më formuese alkaline. Ky frut i thartë siguron lehtësim të menjëhershëm dhe të fuqishëm për hiperaciditetin dhe kushtet e lidhura me virusin, si dhe ftohjet, kollën dhe gripin.

 1. Piper i kuq

Konsiderohet si një nga ushqimet më alkalizuese, plus përmban enzima të domosdoshme për funksionin endokrin. I njohur për vetitë e tij antibakteriale, si dhe është një burim i shkëlqyer i vitaminës A, duke ndihmuar në luftimin e dëmtimit të radikalëve të lirë që çojnë në stres dhe sëmundje

 1. Hudhra

Hudhra është një nga ushqimet më të fuqishme nga të gjitha, e cila shpesh është në krye të listave të ushqimeve për përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm, dhe është gjithashtu një ushqim i lartë me forma alkaline. Hudhra ndihmon në rregullimin e pH, por gjithashtu ofron një mori përfitimesh të tjera, duke përfshirë uljen e presionit të gjakut dhe kolesterolit, duke ndihmuar në parandalimin e ftohjes ose gripit, zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, parandalimin e kancerit dhe luftimin e infeksioneve bakteriale dhe kërpudhore.

 1. Avokado

Avokado është një ushqim i fuqishëm, ushqyes i dendur, alkalik. I ngarkuar me yndyrna të shëndetshme që mund të ndihmojnë në parandalimin e dhimbjeve të urisë në mes vakteve duke ju mbajtur të ndjeheni më të plotë dhe të kënaqur më gjatë, dhe, falë përmbajtjes së tij të lartë të acidit oleik, mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit total.

 1. Kale

Kale konsiderohet të jetë një nga ushqimet më alkaline dhe është gjithashtu i njohur gjerësisht për aftësinë e tij për të ndihmuar trupin në detoksifikim, zvogëlimin e kolesterolit total dhe parandalimin e kancerit.