12 luftëanije amerikane drejt Mesdheut (FOTO)

3 vite më parë

12 luftëanije amerikane drejt Mesdheut (FOTO)

Anija gjigante bërthamore USS Harry S Truman, që mban 90 avionë dhe që shoqërohet nga një grup shkatërrues prej 5 kryqëzorësh dhe shkatërruesish, është nisur drejt Mesdheut.

Katër luftanije të tjera ndodhen tashmë në Mesdhe: Anijet Donald Cook, Porter, Carney dhe Laboon, së bashku me nëndetëset bërthamore, Georgia dhe John Warner.

Vendosja e 12 anijeve luftarake në një mision të vetëm është një përqendrim i forcës luftarake, një prej më të mëdhave që kur gjashtë aeroplanmbajtëse mbështetën pushtimin e Irakut më 2003./TCh