Si të bëjmë karamele vetëm me një përbërës

1 vit më parë

Si të bëjmë karamele vetëm me një përbërës

Ndoshta nuk do ta besoni sa të shijshme janë këto karamele vetëm me një përbërës. Për ti provuar duhet ti përgatisni me anë të recetës më poshtë. Molla është përbërësi kryesor dhe më i rëndësishëm.

Ku mund ti përdorni ato:
Tek smoothiet tuaja
Tek akulloret
Tek frutat
Tek keku juaj i preferuar, torta apo bukë

Përbërësi:
1 litër lëng molle

Udhëzime
Vendosni lëngun e mollës në një tigan të madh. E zieni për 30-60 minuta, derisa të ndryshojë ngjyrë dhe trashësi. Sa më gjatë ta lini aq më i hollë bëhet shurupi. Fikeni nxehtësinë kur të keni arritur trashësinë e preferuar.

Hidheni masën në një kavanoz qelqi dhe e lini të qendrojë ashtu për disa orë në frigoriger. Pas kësaj masa do të ngurtësohet dhe me anë të një thike mund ta prisni në copa të vogla dhe ta përdorni sa herë të dëshironi.

Nëse doni që ti shkrini atëherë mund ta bëni duke e futur kavanozin në një enë me ujë të ngrohtë./Shije.al